Aşılama

 

Kısırlık tedavilerinin ilk basamak uygulamalarından biri de AŞILAMA diğer adıyla İNSEMİNASYONdur. Bu kısırlık tedavileri Ankara'da bir çok merkez ve klinikte yapılmaktadır.Aşılama kabaca erkekden masturbasyon yolu ile alınan spermlerin kadının rahim içine bir kanul yardımıyla boşaltılmasıdır.Çocuk sahibi olamadığı için Kadın-Doğum hekimine başvuran hastaların  sitemizin diğer İnfertilite bölümünde değindiğimiz ilk incelemeleri yapıldıktan sonra tedavi aşamasına geçildiğinde yumurta ve spermin karşılaşmasını ve döllenmeyi kolaylaştıracak bir yöntemdir aşılama.


Bu yöntem yumurtalık rezervi iyi olup yumurtlaması gerçekleşemeyen, sperm sayısında ve hareketinde hafif azalma izlenen ya da her ikisi de olmadığı halde açıklanamayan kısırlığı olan hastalarda uygulanabilir.
Döllenmenin en kritik zamanı yumurtanın salınıp spermle buluştuğu andır.Bu yüzden olgun safhaya gelmiş atılmaya hazır yumurtanın doğru zamanda spermlerle karşılaşması ve bu karşılaşmada yeteri kadar spermin olabilmesi için geliştirilmiştir aşılama.
Aşılamada rahim içine, erkekden masturbasyon yöntemi ile alınan spermler laboratuar ortamında özel işlem ve yıkamadan geçirilerek, normal bir ilişkide olabileceğinden daha fazla sayıda  ve daha kaliteli spermler verilmektedir
Aşılama iki şeklde yapılabilir. Birinci şekil de kadının doğal yumurtasını takip edip tam yumurtalama sırasında aşılamayı gerçekleştirmektir. İknicisi ise daha sık kullanılan ve gebelik şansını daha çok artırdığı bilinen kadının yumurtalarının ilaçlar yardımıyla geliştirilip olgun yumurtalar elde edildikten sonra yine yumurtlama zamanı hesaplanarak aşılama işleminin gerçekleştirilmesidir

http://www.drasliyuceturk.com/infertilite-kisirlik,2,16622#.W_P4B-gzbIU
Aşılama günü neler yaşanacak?
Süreç genelde şöyle işlemektedir; doktorunuz yumurtanın yeteri kadar olgunlaştığını görünce onu çatlatmak için hCG dediğimiz enjeksiyonu aşılamanın gerçekleşeceği zamanı hesaplayarak hangi saatte uygulamanız gerektiğini size söyleyecektir. Siz hCG iğnesini doktorunuzun size önerdiği saatte yaptıktan sonra aşılamanın yapılacağı saatten en az 2 saat önce laboratuarda hazır bulunmanız gerekecektir. Erkek meniyi laboratuara teslim ettikten sonra özel işlemlerden geçirilen spermler yaklaşık 2 saat sonra hazır hale gelecektir. Hazır hale gelen spermler bir enjektör içinde kimlik doğrulaması da yapılarak size ya da hekiminize teslim edilir.Hekiminiz aynı jinekolojik muayenede olduğu gibi vajeni spekulumla aralayıp rahim ağzından incecik bir kanulle rahim içine girecek ve enjektörün içinde ki spermleri bu kanül aracılığı ile rahim içine boşaltacaktir.Çoğu kez 5 dakikayı aşmayan bu işlem genellikle ağrısız ve sorunsuz bir şeklide bitmekte, 10-15 dakikalık bir dinlenmeden sonra kadın günlük hayatına devam edebilmektedir.