Endometrial Kanser

Endometriyum kanseri rahim içini döşeyen endometriyum tabakasında ki hücrelerin kanserojen gelişimidir. Genellikle rahim kanseri olarak bilinse de rahim kas dokusundan kaynaklanana rahim sarkomlarından farklıdır.

Endometrium kanseri çoğu kez erken safhalarda tanısı konulur çünkü anormal vajinal kanama yaparak hastanın doktora gitmesini sağlar.Bu da çok erken safhada sadece rahimin alınması ile hastanın tedavi olması imkanını sağlar.

ENDOMETRİYUM KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Menopoz sonrası kanama
 • İki adet arası kanama
 • Anormal sulu kanlı akıntı
 • Kasık ağrısı

ENDOMETRİYUM KANSERİNİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

 1. Hormonal dengesizlik:Adet düzenini sağlayan iki temel kadınlık hormonu östroejn ve progesteron birbirlerinin etkilerini dengeleyici görev görürler,Eğer hormonal denge östrojenin yüksekliği ama progesteronun düşüklüğü şeklnide uzun süre devam ederse kadınlarda endometriyum kanserine zemin hazırlar. Biz bu durumu en çok yumurtlamanın olmadığı adet döngülerinde ; polikistik over, diyabet ve obezite de sıklıkla görüyoruz. Ayrıca menopoza girip sadece östrojen takviyesi alan yanında progesteron kullanmayan kadınlarda aynı etkiden dolayı endometriyum kanserine aday olabiliyorlar
 2. Çok uzun süre adet görmek: Gençken adetin çok erken yaşlarda başlaması menopoza da çok geç girilmesi endometriumun uzun süre hormonal etkiye maruz kalmasına bu da endometriyum kanserine yol açabiliyor
 3. Hiç gebe kalmamak: Yapılan araştırmalarda hiç doğum yapmamış kadınlar endometriyum kanseri yönünden daha fazla risk altındalar
 4. Obezite: Obez hastalarda yumurtlamanın olmadığı hormonal düzensizlikelr sık görülür, bu nedenle obezite endometriyum kanseri riskini artırır.
 5. İleri yaş: Endometriyum knaseir genellikle menopozdan sonra görülen iler yaş hastalığıdır.
 6. Meme kanseri için tamoksifen kullanımı: Meme kanserinde östrojen reseptörü pozitif olan hastalara verilen Tamoksifenin rahim içi kalınlık artışına ve nadiren de endometriyum kanseirne yol açma ihtimali vardır ve bu yüzden meme kanseri hastaları jinekolojik yönden de yakın takibe alınırlar
 7. Kalıtımsal kolon kanseri sendromu :Herediter non polipozis kolon kanseri denilen ve genetik eğilim yüksek bri kanser tipinde bireylerin yakın kadın akrabalarında veya kendilerinde endometriyum kanseir gelişme riski yüksektir.

ENDOMETRİYUM KANSERİNDEN NASIL KORUNULABİLİR?

 • Menopzoda hormon kullanımı ve nasıl kullanılcağı hakkında hekimden danışmanlık almak
 • Uzun süreli adet düznesiliği yaşamak yerine doğum kontorl hapları ile düzeni sağlamak
 • Obeziteden korunmak
 • Düzenli egzersiz yapmak

ENDOMETRİYUM KANSERİNİN TANISI NASIL KONULUR?

Detaylı bie jinekolojik muayene ve ultrasondan sonra hekiminiz böyle bir surumdan şüphelenirse genellikle endometriyum tabakasından biyopsi alıması planlanır. İnce bir kanülle rahim içine girilerek yapıla ve kısa bir işlem olan endometiryal biyopsi ile yeterince doku alınamaz ya da patolojik yorum yapılamazsa "probe küretaj" yapılarka daha fazla doku temini sağlanabilir. Tanı bazen de hitereskopik olarak rahim içe kamera ile girilip görerek çıkarılan dokulardan da konulması gerekebilir.

ENDOMETRİYUM KANSERİNİN EVRELENMESİ

Endometriyum kanseri tanısı konulduktan sonra hastalığın şiddetini anlayabilmek için ilr görüntüleme ve kan testleri istenebilir. Bunlar bilgisayatlı tomografi (CT), Pozitron elektron tomografi (PET), akciğer grafisi, kan testleri olabilir. Hastalığın evrelemesi şu şekildedir;

Evre 1: Kanser sadece rahimde

Evre 2: Kanser hem rahim hem rahim ağzında

Evre 3: Kanser rahmile ibrilikte komşu organlara, mesane ve rektum yayılmış, pelvis lenf nodları da tutlmuş olabilir

Evre 4: Kanser hem pelvise yayılmış hem de uzak organlara sıçramış

ENDOMETRİYUM KANSERİNİN TEDAVİSİ

1)CERRAHİ. Rahimin alınması çoğu vakada tercih eidlen bir yaklaşımdır. Sadece rahim değil tüpler ve yumrtalıklar da alnıır. Operasyon sırasında cerrah çevre dokuları da inceler ve gerekli görürse lenf bezlerini de alır.

2)RADYOTERAPİ:Radyoterapi tümör hücrelerinin X ışını veya protonlarla öldüürlmeye çalıılmasıdır.  Cerrahi sonrasında evreye göre gerekli görülürse hastaya radyoterapi verilebileceği gibi bazen büyük tümor dokularını küçülterek cerrahiye yardımcı olması için cerrahi öncesinde de ugulanabilir

3)HORMONAL TERAPİ: Östrojeni zaltan ya da progesteonu yükselten hormonal tedavilerde kimi vakalarda tervih edilebilir. Bu vakalar ya tümörün çok büyüdüğü vakalardır ya da erken safhada yakalanıp çocuk beklentisi olduğu için rahiminin alınmasını istemeyen hastalardır.

4) KEMOTERAPİ.Kimyasal ilaçlarla tümör hücrelerinin öldürülemsini amaçlayan bu tedavi ,ileri evre endometiryum kansrlerinde ya da tekrarlayan vakalarda tercih edilir.

 5)PALYATİF BAKIM: Palyatif bakım kanser hastaarının ağrı, harket kısıtlığı gibi yan şikayetlerinin bakımını sağlayarak onların rahat bir hayat geçirmesini sağlar.Bu bir takım işidir ve takımda doktor, hemşire, fizyoterapsit, psikolg gibi bir çok sağlık elemanı rol üstlenir. Amaç zorlu tedavi sürecinde hastaya dstek olmak ve bu süreci raaht atlatmasını sağlamaktır.