Vajinismus Tedavisi

 

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajen 1/3 dış kaslarının istemsiz kasılmasına "VAJİNİSMUS" diyoruz.Vajinismus "ya acırsa?" diye korkup ilişkinin gerçekleşmesine izin vermeyecek şekilde bilinç dışından köken alan bir vajinal refleks olduğu kadar ilkel ve bedensel bir korku refleksidir.Kadın sadece eşinin penisine değil tampona, doktor parmağına ve hatta kendi parmağına bile aynı tepkiyi verir.Eşinin cinsel ilşki için pozisyon alması bile refleksi tetikleyebilir.
Kadın vajinası ve kızlık zarı (hymen) genişleyebilir esnek bir yapıya sahiptir.Erkeğin penisinin büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre şekil alır ve hiçbir zaman giriş sırasında ağrı-acı-kanama- patlama gibi birşey olmaz.Bunun aksi bilgiler kadında korkuyu tetikleyen en sık nedenlerdir.


VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ NEDİR?
Vajinismusun en temel belirtisi " o an" geldiğinde panik atak benzeri bir durumun ortaya çıkmasıdır.Kadın eşini iter,kasılır, çarpıntısı olur, endişe, korku ve kaygı duyar.Bilinci açıktır ama kontrolünü yitirir, kontrol bilinç dışının eline geçer.Bir süre sonra da herkesin kolay yaptığı şeyi ben niye yapamıyorum diye suçluluk, utanç,hayal kırıklığı, kendinden nefret etme hissi başlar.Bir süre sonra da çevreden gelen çocuk yapın baskısı korkunun cinsel isteksizliğe dönüşmesine yol açar.


DURUMSAL VAJİNİSMUS NEDİR?
Kadınlar bazen partneri ile olan diğer problemleri nedeniyle istemli olarak yanma, ağrı, acı korkusuyla kendini kasar ve ilişkiye izin vermez.Bu kişiler jinekolojik muayene de çok rahattırlar ancak ilişki başlarken paniklerler.


VAJİNUSMUS SORUNU OLAN ÇİFTLER NE ZAMAN YARDIM ALMALIDIR?
CİSED'e göre ilk gece ve sonrasında birleşme yaşayamayan çiftler en fazla 1 hafta kadar belkeyip sorunu kendi başlarına çözemiyorlarsa profesyonel yardım almalıdırlar.
Cinsel ilişkiye giremeyecek kadın yoktur. Soğuk kadın da yoktur.Herhangi bir organik problem olmadığında her kadın tutku, istek ve orgazm yaşayabilir. Aslında en büyük cinsel organımız "BEYİN"dir.Eğer bir kişinin cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri varsa cinsel ilşkiden haz alması da zordur."Penis ve vajina figürandır, baş rol oyuncusu BEYİNdir".Beyin zorlama ile karşılaşıldığında, yenilgiyi kabul eder, cinsellikten soğur veya zorlamayla yaşanılan duruma duygusal katılım olmaz.


VAJİNİSMUS NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Vajen kasları üzerinde ki koşullu refleksi kaldırıp yerine bilinçli ve seçici kontrolü koymak vajinismusun üstesinden gelme süresinde anahtar adım olacaktır.Vajinismus %100 düzeltilebilir bir durumdur ancak bu durumun düzeltilebilmesi için eşlerin eşit oranda istekli ve katılımcı olması gerekir. O yüzden tedavi sırasında eşlerin birlikte değerlendirilmesi ve katılımı çok önemlidir.
Tedavi de yaklaşım" bilişsel yeniden yapılandırma" esasına dayanır. Yani çiflerin şimdiye kadar başarılı olamamalarının nedenleri incelenirken, o başarısızlığa neden olan faktörlerin,hatalı, yanlış, çarpıtılmış inanışların yerine yeni doğru cinsellik bilgileri koyulur.Düşüncelerin duyguları ortaya çıkardığını biliyoruz ve gerçekci olmayan düşüncelerin yanlış davranışlara yol açması kaçınılmazdır.Tedavide çiflerin gerçekci olmayan varsayımları belirlenir ve yerine yeni gerçek bilgiler konulur , bu bilgilerin özümsenmesi sağlanır.
Bundan sonra ki aşama çifltlerin özellikle de kadının ilişki sırasında rahatlamasını sağlayabilecek , performans anksiyetesini azaltacak yaklaşımı öğretmek olacaktır.Bunlar sağlandıktan sonra pelvik kasların nasıl kullanılacağı, hakimiyetin bilinç dışı korkulara değil de bilince taşınması sağlanarak ilişki sırasında rahatlamayı ve pelvik kasları kasmamayı öğrenen çiftlerin bu sorunu aşması sağlanacaktır.İlşkiye girmenin eziyet değil keyif alınan bir paylaşım olması sağlanır.
Vajinismus süresi uzadıkça tedavide yol alma daha uzun zaman almaktadır , o yüzden ilişkiye girememe sorunu olan çiftler süreci uzatmadan doğru bir tedavi ile bu sorunu yenmeye yönelmelidir.Bu süreçte hekiminizden çok eşiniz sizin en büyük ve tek müttefikinizdir.Tedavi sıraısnda eşlerin birbirine destek ve sevgi göstermesi başarıya adımın en kilit noktası  olacaktır.