Endometrial Polipler

Aşırı adet ve düzensiz kanama nedenlerinin önemli bir sebebi endometrial poliptir.Rahim duvarı iki katmandan oluşur, biri iç boşluğu döşeyen ince endometrium katmanı diğeride dış duvarı oluşturan kalın kas tabakası.Rahim içi boşluğu döşeyen iç tabakadaki et beni ya da üzüm tanesi görünümlü doku fazlalığı ENDOMETRİYAL POLİP olarak isimledirilir. Endometrial polipler menopozal ve premenopozal kadınlarda en sık  kanama düzensizliği nedeniyken üreme dönemindeki kadınlarda da uzamış adet kanaması , ara kanama ve hatta kısırlığa neden olabilmektedirler. Öte taraftan bir çok endometrial polip hiçbir şikayete yol açmayabilir. Endoemtrial poliplerde nadiren kanserleşme görülür çoğunlukla iyi huylu kitleler olduğu bilinir. Endometrial poliplerin tedavisi  sonrasında adet kanamaları üzerindeki etkileri düzelir, gebe kalamayan hastaların gebe kalma şansı artar.

ENDOMETRİAL POLİP TANISI NASIL KONULUR?

  • Endometrial biyopsi: Kanama düzensziliğ veya endometrial kalınlık artışı araştırmasında yapılan endometrial biyopsi sonucunda nedenin endometrial polip olduğu görülebilir
  • Ultrason: Tercihen transvajinal olarak yapılan ultrasonda rahim içinde doku fazlalığı olarak polipler izlenebilir.
  • Histerosonogram: Transvajinal utrason eşliğinde ince bir kateterle rahim içine girilip içeriye steril salin solusyonu verilerek duvarların genişlemesi sağlanarak boşlukta yer kaplayan polip rahatça görülebilmektedir
  • Histereskopi: Tanıısal amaçlı yapılan histereskopide kamera yardımıyla direk gözle görülerek polip tanısı konulabilir.

Yukarıda ki resimde endometriyal polipin histereskopik olarak görüntülenmesi izlenmektedir

ENDOMETRİAL POLİPLER NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Polipler hiçbir şikayete neden olmuyor ve büyüklüğü sabit kalıyorsa tedavi edilmeksizin takip edilebilir.Ancak kanama düzensizliği yapan, giderek büyüyen ya da gebe kalmaya engel olan polipler çıkarılmalıdır.

Polipleri çıkarmak için çoğu kez HİSTERESKOPİ yöntemi tercih edilir. Günübirlik bir işlem olan histerskopi genel anestezi altında yapılıp, gözle görülerek polibin tamamının kökünden kesilip alınmasını sağlar. 

Polipler bazen DİLATASYON KÜRETAJ dediğimiz rahim ağzının genişletilerek  içine özel küretlerle girilip kazıma işlemi ile de çıkarılabilir. Ancak bu işlemde polibin tamamı alınamayabilir çünkü işlem körlemesine yapılmaktadır.

Aşağıda postmenopozal dönmede, meme kanseri için tamoksifen kullanan ve vajinal kanama şikayeti olan hastanın histerskopik olarak 2 adet polibinin çıkarılmasını izleyeceksiniz. Hastanın işlemi sorunsuz geçmiş , işlemden 2 saat sonra da taburcu edilmiştir. En mutlu edici yanı da patoloji sonucunda iyi huylu ( benign) endometriyal polip gelmesi olmuştur