HPV VE GENİTAL SİĞİL

GENİTAL SİĞİL NE DEMEK?

Genital siğilHuman Papilloma Virusun (HPV)  neden olduğu cilt üzerindeki et beni  şeklinde,lastik kıvamında,ten rengi ya da biraz daha koyu viral deri lezyonlarıdır. Kondilom da denilen genital siğiller tüm dünyada son derece yaygın bulunan cinsel yolla bulaşan bir hastalıkdır ve Klamidya enfeksiyonundan sonra ikinci sıklıkta görülür.  Siğiller ağrısız lezyonlardır ve genelde kişide varlıkları haricinde bir şikayet yaratmazlar.Bazen kaşıntı ve buna bağlı tahriş hissi yaratabilir ve tahriş olan lezyonlar kanayabilirler. Sadece kadın genital organında değil anus çevresi ve içinde de siğiller görülebilir. Genital siğil tedavisi kondilom saptandıktan sonra özellikle de lezyonlar yaygın bir şekilde bulunuyorsa en kısa sürede yapılmalıdır.Kondilom tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemlerin temeli enfekte dokunun tamamen yok edilerek virusun dağılımını önlemek esasına dayanır

SİĞİL NEDİR NASIL OLUŞUR?

Siğil deri yüzeyinden kabarık üzeri bazen ince çıkıntıları nedeniyle karnıbahar veya kadife gibi görünen sert ciltten hafif koyu veya açık renkli olabilen deri hastalığıdır.Tek bir lezyon olabileceği gibi birden fazla lezyon ile ortaya çıkabilir ve dağılma eğilimi gösterir.Siğiller vücuda direk temasla bulaşan HPV virusunun nedne olduğu lezyonlardır, başka bir deyişle virusun vücuda girmesi ile cildin üst tabakasında yapı değişikliği yaratması sonucu oluşan lezyonlardır.

KONDİLOM NE DEMEK?

Kondilom ya da kondiloma accuminata genital siğillerin tıp litaratüründe kullanılan ismidir.

HUMAN PAPİLLOMA VİRUS (HPV) NEDİR ?

Human Papilloma Virus (HPV) denildiğinde tek bir virus değil 100 den fazla alt türü olan bir virusdan bahsedilir.Bu alt türlerden her biri vücudun farklı yerlerinde ve farklı klinik öneme sahip enfeksiyona neden olabilir. Örneğin ayakta - elde görülen siğillerle genital bölgede görülen siğiller farklı tip HPV enfeksiyonundan oluşur dolayısıylada farklı öneme sahiptirler.

Genital bölgede 30'a yakın HPV alt tipi enfeksiyona neden olabilir ve genital siğillerin büyük çoğunluğundan HPV tip 6 ve 11 sorumludur. HPV tip 6 ve 11 de kanserojen etki yoktur , kanser yapmaları beklenmez.

Aşağıdaki resim virusun elektron mikroskoptaki görünümüdür.

HPV OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Bir kişi kendinde HPV virusunun olup olmadığını siğil benzeri lezyonlardan anlayabileceği gibi eğer lezyon yok ama HPV şüphesi varsa direk sürüntüden yapılacak PCR testinden de anlayabilir.Doktorunuzun vajen ve serviksden ya da şüpheli cilt lezyonundan alacağı sürüntüden yapılan PCR testi hem HPV'nin müspet olup olmadığı hem de hangi tipinin bulunduğu konuşunda aydınlatıcı bilgi verecektir.

HPV NASIL BULAŞIR?

HPV insandan insana bulaşan bir virusdur ve direk temas ile bulaşır.Dş ortamda uzun süre yaşayabilse de dezenfektanlara dayanıksız bir virusdur.Virusun bulaşması için vücuda direk temas gerektiğinden ya enfekte alan ile ya da hasta kişi ile temas gerekir.Söz konusu genital siğiller olduğunda bu temas genellikle cinsel ilşki olmaktadır.

HPV ERKEKTE VE KADINDA NE YAPAR?

HPV hem erkekde hem kadında benzer siğillere yol açar.Aynı zamanda bazı tipleri kadınlarda rahim ağzı kanserine vajen kanserine ve vulva kanserine , erkekde ise daha nadir de olsa penis kanseirne ve anal kansere yol açabilmektedir.Kadınlarda ki rahim ağzı kanserinin %90 sorumlusu HPV'dir.

SİĞİLLER NASIL YAYILIRLAR?

Siğil bir kişiden diğerine direk temasla yayılır ve genital siğiller için vajinal ve anal seks olabileceği gibi, ortak eşya kullanımı ile de bulaş söz konusu olabilir. HPV den korunmada her ne kadar kondom önemli bir rol oynasada, kondomun kapatamadığı bölgelerde bulunan siğiller ilişki sırasında kondoma rağmen bulaşabilir. Virus vücuda bulaştıktan hemen sonra değil 2 ay hatta yıllar sonra siğillerin gelişmine yol açabilir. Ama bu süreçte kişinin siğilinin olmaması bulaştırıcılığının da olmayacağı anlamına gelmez, hatta bağışıklık sistemi kuvvetli insanlarda virus bu süreçte hiç bir lezyona yol açmaksızın vücuttan temizlenebilir ama partnere bulaştırma gerçekleşmiş olabilir.

HPV'DEN NASIL KORUNABİLİRİM?

HPV cinsel yola bulaşan bir virus olduğu için korunma da en sık önerilen yöntem "kondom" kullanımıdır. Her ne kadar siğillerden tamamen korumasada en azından virusun rahim ağzına ulaşmasında engelleyici olacaktır.

Bir diğer korunma da "HPV AŞISI"dır. 11 yaşından  başlayarak korunmak isteyen herkese aşı yaptırılması önerilir. Aşı sadece siğllere neden olan HPV tip 6 ve 11 den korumaz, serviks kanserine yol açan HPV tip 16 ve 18'den de korur ki aşının asıl amacı kanserden korumaktır.Aşı yurtdışında öncelikli olarak özellikle 11-14 yaş genç kızlara yapılmaktadır çünkü bu yaşda hem aşıya verilen bağışıklık sistemi yanıtı daha iyi olmakta hem de virusla  hiç karşılaşmadan önce aşının yapılması kanserden korunmada daha etkili bulunmaktadır.

HPV AŞISI NASIL YAPILIR?

HPV aşısı koldan yapılan bir aşıdır. 15 yaşdan önce yapılyorsa 6 ay ara ile 2 doz yapılması yeterlidir ama 15 yaşdan sonra en az 3 doz aşı yapılmalıdır. Aşı yapılması artık HPV ile ilgili smear testlerinin ihmal edilmesi anlamına gelmemelidir, 25 yaşından itibaren aşı yapılmış bile olsa her kadının serviks kanseri taramalarını yaptırmaya devam etmesi önerilir. Aşı erkeklere de aynı dozlarla yapılmaktadır.

https://www.drasliyuceturk.com/hpv-asisini-yaptirmaniz-icin-6-neden,2,19242#.XM_dBOgzbIU

SİĞİLLER NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Siğiller fark edilir edilmez doktorunuza muayene olmanız gerekir. Genital siğiller cinsel yolla bulaştığı için eşlik eden diğer enfeksiyonların da olabileceği göz önünde bulundurularak muayeneyi geciktirmemek gerekir.

Siğiller yaygınlıklarına göre tedavi edilir. Hafif ve sınırlı alanda ki siğiller uygun krem ve ya solusyonlarla kimyasal olarak yok edilebilirken, daha yaygın ve büyük siğiller cryokoagulasyon ( dondurma) veya elektrokoterizasyon (yakma) yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Tedavi bir seferde etkili olabileceği gibi bazen tekrarlayan seansları içerebilir. Bu tedavi sürecinde hastanın tamamen lezyonsuz olduğu zamana kadar cinsel ilişkiden kaçınması önerilir.Tedavide unutulmaması gereken bir şey de el-ayak siğilleri için satılan krem ve solusyonların genital bölge siğilleri için bir tedavi seçeneği olmayacağıdır.

SİĞİLLER YAKTIRILDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Hasta dokular koter veya lazer yöntemi ile tamamen yok edildikten sonra koter yapılan yerlerin bakımı önemlidir. Hastaların bu bölgelerin mikrop kapmasını önlemek için hekimleri tarafından önerilen bakım kurallarını iyi uygulamaları, yaralar iyileşmeden suya girmememeleri ve hatta bu iyileşme tamamlanmadan cinsel ilşkiye girmemeleri önerilir.Lezyonların iyileşmesi sırasında şişliği ve ağrıyı azaltmak için soğuk uygulaa yapılıp epitelizan tedavilerin uygulnması iyi gelecektir.

Genital Siğil ve Kanser İlişkisi Hakkında Bilgilendirme Videomuzu Aşağıda İzleyebilirsiniz...

 

HPV VE GENİTAL SİĞİL