Menopozal Takipler

Bir kadının fizyolojik olarak 9 ay adet görememesi durumuna menopoz diyoruz. Kadınlarda sıklıkla 45-52 yaş arasında görülen menopozun ülkemizde görülme yaşı 48 dir.

İki tip menopoz vardır,

1)Doğal menopoz

2)Cerrahi menopoz

Çoğu kadın doğal yollarla menopoza girerken bazen yumurtalıkların cerrahi olarak alınmasıyla da menopoza girilebilir ki biz buna cerrahi menopoz diyoruz.

Menopoza girmeden önce bir çok kadın yaklaşık 6ay-2 yıl ön menopoz ya da premenopoz dediğimiz süreçten geçer. Bu süreçte hastalar sıkça adet düzensizliği yaşayabilir hatta menopozda görülen ateş basmalarını da tecrübe edebilirler.

Bu süreçten itibaren menopozal kontroller kadın sağlığı için önemli değere sahiptir.

MENOPOZ TAKİPLERİNDE NELER YAPILIYOR?

Ön menopoz ve menopoz sonrası dönemlerde kadınlarda doğal olarak artmış jinekolojİk kanser riskleri, meme kanseri riskleri, kalp damar hastalıkları riski, kemik erimesi riskleri takip altına alınır. Bu amaçla hastalar jinekolojk takiplerde şu aşamalardan geçebilir;

  • Normal jinekolojik muayene ve pap-smear alınması
  • Transvajinal ultrason ile endometrial kalınlık, rahim  ve overlerin değerlendirilmesi
  • Meme muayenesi ve rutin mamografi - meme ultrasonu takipleri
  • Kemik yoğunluğunun hasta için uygun bulunan aralıklarla değerlendirilmesi
  • Kan biyokimyası ve lipidlerinin değerlendirilmesi.

Menopoza giriş süreci ve var olan sorunlara paralel olarak bu muayenelerin sıklığı değişmekle birlikte hastalara  en az yılda bir kere jinekolojik muayenelerin ve ultrasonlarını yaptrımalarını öneriyoruz.