İlk Cinsel Deneyim Öncesi Danışmalık

İlk cinsel ilişki korkusu ülkemizde son derece yaygındır.Vajinismus sorununun en sık görüldüğü ilk 3 ülkeden biriyiz dünyada. Ben dahil hiçbir kadın doğum hekimi yoktur ki ilişkiye girmeye korktuğu için evlliliği sıkıntıda olan kadınlarla karşılaşmayalım.

Hiç kuşkusuz ki vajinismus bir çift sorunudur ve tek taraflı korkuların yenilmesiyle atlatılacak bir sorun değildir. Ama doğru ve sağlıklı bir cinsel eğitim ile korkular yerini doğru bilgilere bırakırsa sorun haline gelmeden kolayca atlatılabilir.Bu bilgi aktarımı çoğu kez kadınların çevrelerinde ki büyükler, arkadaşlar, komşular olurken bazı kadınlar bu bilgileri profesyonel olarak almak istemektedirler, ki çoğu kez çevreden alınan yanlış bilgiler yerine bu profesyonel destek daha sağlıklı olmaktadır. Neyin doğru ya da yanlış olduğu, nasıl hazırlanılması gerektiği , kişinin kendini rahtlatma tekniklerii, doğru sanılan yanlışlar profesyonel ve bilimsel olarak öğrenildiğinde doğru bir başlangıç sağlanmakta, ertelenen sorunlar yumağını daha oluşmadan dağıtmaktadır.

Bu yüzden ilk cinsel deneyim öncesi bilgi eksiliğiniz olduğunu, kendinizi hazır hissetmediğinizi düşünüyorsanız cinsel terapilerle ilgli eğitim almış deneymli kişilerden bilgi almaktan kaçınmayın,çünkü aldığınız yanlış blgilerin yerine doğrularını koymak, birinci ağızdan doğru bilgilerle şekillenmekten daha zor olacaktır.

Tüm hastalarıma mutlu başlangıçlar ve birliktelikler diliyorum.