PLASTİK KULLANIMI ERKEK KISIRLIĞINA YOL AÇIYOR

PLASTİĞİN KISIRLIĞA ETKİLERİ?
Çevremizde sıkça bulunan bu nedenle de atık olarak da bir yük olan plastik hepimizin bildiği gibi sadece doğayı kirletmekle kalmıyor insan sağlığına özellikle de erkek üreme hücrelerine yani spermlere de olumsuz etki ederek önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş bulunuyor.
Plastikte bulunan Bisphenol-A (BPA) asıl spermlerde olmusuz etkiyi yapan madde. BPA zayıf östrojenik, anti-androjenk ve antitiroid aktivitlere sahpitir.Gıda paketlemeleri öncelikli olarak bir çok endüstriyel üründe kullanılan BPA en sık besinler ve su yoluyla insanlara geçmektedir. Ayrıca cilt yoluyla ( kremler) ve solunum yoluyla da insana nüfuz edebilmektedir
Yapılan çalışmalarda BPA'nın sahip olduğu hormonal yapı nedeniyle neden olabileceği düşünülen hastalıklar şunlardır,
Üreme fonksiyon bozuklukları
Şeker hastalığı
Obezite
Kalp damar hastalıkları
Tiroid fonsiyon bozukluğu
Gebelerde düşükler
Kanser

Üreme fonsiyonu üzerinde ki olumsuz etki bir çok çalışma ile net olarak gösterilebilmiş  en çokta sperm hücrelerinde gözlemlenmiştir.Bu çalışmalarda  spermin fonksiyonlarının nasıl bozulduğu net olarak tanımlanmıştır.Bu yayınlara göre BPA sperm hücrelerinin ;
1) Hareketini bozuyor
2)Dölleme kapasitesini bozuyor
3)Embryo gelişmini bozuyor

Plastik üretimi ve atık hale getirilmesi aşamasında BPA ile temasın daha yoğun olacağı düşüncesi ile  bu iş kollarında çalışan erkeklerin idrar ve menilerinde  BPA düzeylerine bakılmış ve bu erkeklerde BPA düzeyinin çok daha yüksek olduğu gösterilmiş ve bu bulgulara paralel olarakta bu grup erkeğin libidolarında(cinsel istek) düşüklük ve erektil fonksiyonlarında (sertleşme) azalma saptanmıştır.

Tüm bu bilgiler kısırlığın tüm dünyada neden bu kadar arttığının bir yanıtı olabilecek düzeydedir.


BPA nın etkilerinden korunmak için mümkünse plastik kullanımından kaçınılmalı, kullanılacak ürünlerin  içeriğinde BPA olmadığı kontrol edilmeli,plastik doğaya çöp olarak bırakılmamalı maruziyetin etkilerinden korunulması için antioksidan tüketimine önem verilmesi önerilmektedir. Sperm üretiminin anne karnında ki maruziyetten de etkilenebileceği düşünülecek olursa özellikle gebelerin ve yeni doğum yapan annelerin BPA'dan bebeklerini korumak adına ayrıca özen göstermelerine vurgu yapılmaktadır.